
Czym jest Feng Shui?
Feng shui dosłownie oznacza wiatr i wodę, a więc naturalne elementy przyrody. Mają one ogromny wpływ na środowisko przede wszystkim dlatego, że w znacznych ilościach mogą pozostawić po sobie nieoczekiwane skutki.
Feng shui to chińska sztuka planowania przestrzeni oraz wypełnienia jej pozytywną energią, która mówi, by żyć w zgodzie nie tylko ze samym sobą, ale również środowiskiem naturalnym i tym, co nam oferuje. Okazuje się, że na wnętrza naszego domu otoczenie ma ogromny wpływ, a co za tym idzie wpływa to również na nasze samopoczucie i zdrowie. Zaplanowanie przestrzeni zgodnie z wyznacznikami zasad Feng shui pozwoli nam poczuć się świetnie i przyjemnie w każdym kąciku naszego mieszkania. Życie w zgodzie z naturą i w harmonii pozwali nam na prawdziwe przyjemności i niezwykłe doznania.
Feng Shui – cel
Celem starożytnej, chińskiej tradycji Feng shui jest postępowanie według jej ściśle określonych zasad, które dążą do tego, by Twoje wnętrze zapewniło Ci bezpieczeństwo i wygodę. W praktyce ta zasada stosowana jest, by przenieść do wnętrza ład i harmonię oraz zapanować nad złymi duchami, jeśli takowe się pojawiają. Co to znaczy dla człowieka? Tutaj zasada Feng shui pragnie obdarzyć Cię spokojem, zdrowiem oraz życiową stabilnością.
Żeby dokładnie zrozumieć istnienie tych zasad wyobraźmy sobie dwa żywioły: nieuchwytną wodę oraz wiatr, który jest niewidzialny, ale odczuwamy jego skutki. Stąd wzięła się życiowa siła Feng shui, która jest nieuchwytna i niewidzialna dla naszych oczu, ale jej działanie pozostawia po sobie widoczne skutki.
Dlaczego Feng shui w sypialni? Zastosowanie zasad Feng shui w sypialni staje się niejako ochroną przed czynnikami zewnętrznymi, na które nie mamy wpływu. Pozwala nam to poczuć się bezpiecznie we własnych czertach ścianach i oddać się błogiemu relaksowi, a następnie spokojnie zasnąć i przespać całą noc.
Feng Shui sypialnia – zasady
Dość oczywiste wskazówki planowania, o których jednak tak często zapominamy zasady Feng shui w sypialni pomogą nam przybliżyć ich cel oraz skutki. Jakimi zasadami rządzi się sztuka Feng shui?
Pierwsza zasada- zasada Yin i Yang to dwie energie, które dążą do siebie. Yin słaba i bierna dąży do Yang- aktywnej i silnej i odwrotnie. Wszystko po to, by wyjaśnić ład wszechświata. Coś, co się zaczyna dąży do tego, by rosnąć w siłę, ale po czasie jednak traci energię i wraca do postaci Yin. I tak zasada Yin i Yang zatacza koło.
Siatka bagua przedstawia natomiast podstawy planowania przestrzeni. 8 równych części przedstawia inną dziedzinę życia, a każda z nich ma swój specjalny symbol. W praktyce często też używa się 9 części, ponieważ na to wskazuje współczesny układ mieszkań. Taką siatkę należy porównać z planem domu. Urządzając w ten sposób nie tylko sypialnię, ale również cały dom możemy zapanować nad porządkiem i organizacją w każdym wnętrzu.
Zasada pięciu żywiołów: ogień, drzewo, ziemia, metal i woda jako fundament domu inni twierdzą, że tymi żywiołami są: wodą, wiatr, ziemia, ogień i powietrze.
Energia Chi jest natomiast życiową energią, która jest niezbędna do wyżej wymienionych procesów/zjawisk. Feng shui jest zatem pośrednikiem przepływu energii, która ma wpływ na wszystkie zasady. By energia mogła krążyć swobodnie wnętrze musi być idealnie urządzone, zaplanowane, w innym wypadku jej przepływ zostanie zaburzony.
Feng Shui w sypialni
Sypialnia powinna być oazą każdego z nas. Od tego, jak urządzisz swoją sypialnię będzie zależeć Twoje samopoczucie. By następował dobry przepływ energii, który zapewni zdrowy i spokojny sen należy urządzić sypialnię według zasad Feng shui.
Najważniejszym z zasad sypialni Feng shui jest łóżko oraz jego ustawienie. Jako, że jest najważniejszym z mebli powinno znaleźć się w centrum sypialni- dostęp przynajmniej z dwóch stron i być najwygodniejsze, a więc wybieramy materac najwyższej jakości idealnie dopasowany do użytkownika. Feng shui zakazuje łóżek metalowych, gdyż nie są one na tyle bezpieczne co np. łóżka tapicerowane czy naturalne drewniane. Łóżko powinno posiadać zagłówek (oparty o ścianę!), który zapewni wygodne podparcie. Oczywiście, by zapewnić swobodny przepływ energii Chi łóżko musi mieć nóżki, które pozostawią wolną przestrzeń. Jak ustawić łóżko według zasad Feng shui? Przede wszystkim daleko od drzwi, w przeciwnym wypadku może to symbolizować niebezpieczeństwo i niestabilność. Okno może być obok łóżka, ale w nocy powinno być zasłonięte, aby przestrzeń do spania była zacieniona i z dala od miejskiego hałasu i świateł.
Rozmieszczenie mebli oraz uporządkowanie przestrzeni gra tutaj najważniejszą rolę. Zbyt duża ilość dekoracji będzie zakłócać odpoczynek, a więc rezygnujemy z nich raz na zawsze. Skup się tylko na tych, które będą najpiękniejsze i potrzebne.
Zgodnie z zasadą Feng shui w sypialni należy zwolnić obieg energii ze względu na to, że jest to miejsce, które służy do wypoczynku. W tym celu świetnie sprawdzą się stonowane kolory takie jak beż, róż, błękit, kolory symbolizujące szczęście oraz rodzinę, a te barwy przeplatane z szarością, czernią np. w dodatkach, dzięki czemu nie zwrócą na siebie głównej uwagi.
Ważna jest również odpowiednia ilość światła. Oświetlenie sypialni gra znaczną rolę, ale to właśnie według zasad Feng shui powinniśmy dać dostęp do światła naturalnego. Odsłaniamy okna i decydujemy się na jedynie zwiewne, lekkie firanki, które mimo wszystko ułatwią dostęp do światła słonecznego. Sprzyja to aurze oraz napełnia dobrą energią, zwłaszcza w piękny słoneczny dzień. By jednak nie zaburzyć snu, który wymaga ciemności i spokoju, na noc zasłaniamy okna roletami, które w dzień nie utrudniają przepływu energii.
Warto zdecydować się na duże okna, które zapewnią najwięcej światła słonecznego. Pamiętaj, by w dzień przewietrzyć sypialnię, aby miło i spokojnie zasnąć w odświeżonym miejscu bez drażniących zapachów.